Pojem fašiangy má v dnešnej dobe hneď niekoľko rôznych významov. Väčšina ľudí si pod týmto názvom predstaví dlhé slávnostné obdobie medzi Vianocami a začiatkom Pôstneho obdobia, ktoré trvá od sviatku Troch kráľov až do Popolcovej stredy. Iní potom ako fašiangy označujú trojdňový sviatok, ktorý sa oslavuje na konci fašiangového obdobia, teda iba fašiangovú nedeľu, pondelok a utorok.
Slovo fašiangy má pôvod v nemčine – Faschang. Toto slovo pravdepodobne pochádza zo staronemeckého výrazu vast-schane, čo by sa dalo preložiť ako „nápoj pred pôstom„. Dávnejší názov tohto obdobia je masopust, ktorý sa doteraz používa na Morave a v Českej republike. Pravdepodobne sa jedná o doslovný preklad románskeho výrazu, čo dokazuje napríklad taliansky názov Carnevale, ktorý vznikol zo slov Carne čiže mäso a Leváre čiže odložiť. Do slovenčiny sa potom tento výraz dostal ako prevzaté slovo karneval.
Fašiangy v minulosti predstavovali čas hodovania a veselia medzi dvoma rôznymi pôstnymi dobami, kedy sa ľudia mali do sýtosti najesť aj napiť, a bol preto spojený s rôznymi tanečnými zábavami, zabíjačkami, oslavami, ale i svadbami. Potom totiž nasledoval štyridsaťdňový pôst pred Veľkou nocou, kedy sa ľudia zriekali jedla, ale aj ďalších vecí, ktoré pre nich boli v živote zbytočné či postrádateľné.
Tradičné fašiangové jedlo – šišky nám pripravili p. kuchárky zo školskej jedálne na Ul. E. Lániho v Bytči.
Ďakujeme za skvelú spoluprácu.
Suroviny na prípravu šišiek boli financované z pokladne RZ v hodnote 44.- Eur.
Drevená figúrka, ako darček pre deti, bola financovaná z pokladne RZ v hodnote 1.99.- Eur/ 280.- Eur
Diplomy, občerstvenie bolo financované z triedneho fondu.
Ďakujeme všetkým rodičom za spoluprácu a pomoc pri organizovaní Karnevalu pre deti.
© 2016 MŠ Hurbanova - Bytča - Všetky práva vyhradené. | Tvorba web stránok a e-shopov od EDMAX®