Na základe schválenia projektu v rámci programu Erasmus +, kľúčovej akcie 2 – strategické partnerstvá, získala naša Materská škola, Hurbanova 247/5, Bytča, GRANT.
Projekt: Oživme spolu ľudové zvyky a tradície
"Oživme spolu ľudové zvyky a tradície" je projekt, ktorý nadväzuje na predchádzajúci projekt "Handmadetradition".
Ľuvodá slovesnosť, zvyky a tradície predstavujú vo výchove dieťaťa v predškolskom veku jeden zo základných kameňov, na ktorom je budované ďalšie systematické pôsobenie výchovy umením k umeniu. Ľudová tvorivosť je pre deti veľkou umeleckou i výchovnou hodnotou. Je v nej zobrazený svet a život s nevšednou vynaliezavosťou, postrehom a vtipom. V minulosti sa deti zúčastňovali na všetkých oblastiach života. Veľa riekaniek, detských ľudových piesní bolo spojených so svetom zvierat, s prírodou. Deti intenzívne prežívali všetko, čo sa dialo doma, v dedine, v prírode, či už išlo o striedanie ročných období a s nimi súvisiace zmeny v prírode, či o prácu na poli, doma, alebo významné udalosti ľudského života.
Z nášho života sa pomaly vytráca ľudová tradícia, a preto podporujeme u detí záujem o ľudové piesne, tance, vinše, aby sme prispievali k emocionálnemu rozvoju dieťaťa.
Cieľom projektu "Oživme spolu ľudové zvyky a tradície" je šíriť kultúrne dedičstvo, ľudové tradície a spoznávať históriu krajiny. Prostredníctvom projektu budeme získavať nové poznatky o ľudových tradíciách v daných regiónoch, zbierať povesi, ľudové piesne, detské hry a tance, rečňovanky, príslovia, porekadlá.Dieťa bude spoznávať kultúrne dedičstvo cez piesne, zvyky, obyčaje, nárečie a dialektiku regiónu, v ktorom vyrastá. Deti sa aktívnou účasťou budú zapájať do prác, ktoré sa v súčasnosti viac-menej už nerealizujú. Prostredníctvom tohto zážitku sa dieťa bude vedieť vcítiť do remesiel a prác, ktoré s pomaly vytrácajú a upadajú do zabudnutia. Po absolvovaní predprimárneho vzdelávania budú tak deti oboznámené s ľudovou slovesnosťou, tradíciami a hrami. Folklórna tradícia sa stáva dôležitým stimulom prispievajúcim k sebarealizácii dieťaťa. Pedagógovia budú vyhľadávať, poznávať, porovnávať ľudové zvyky a tradície, poznávať hrady a zámky v jednotlivých krajinách SK, ČR, PL a zaznamenávať ich do knižnej podoby. Počas stretnutí sa naučia rôzne ľudové piesne, tance, hry, príslovia a porekadlá. Pri detských piesňach a hrách budeme vhľadávať prepojenosť medzi partnerskými krajinami.
Sme presvedčení, že naše publikácie môžu byž úspešne použité na vytvorenie kvalitného vzdelávacieho produktu, ktorý môže byť použitý v akomkoľvek vzdelávacom systéme. Po uskutočnení každého medzinárodného stretnutia sa v materských školách zrealizujú workshopy, ktoré prepoja pedagógov - detí - rodičov. Dlhodobým prínosom projektu bude jej využitie pre ďalšie generácie.
"Trdícia neznamená uchovávať popol, ale odovzdávať plameň."
„Oživme spolu lidové zvyky a tradice“ je projekt, který navazuje na předcházející projekt „Handmade tradition“.
Lidová slovesnost, zvyky a tradice představují ve výchově dítěte v předškolním věku jeden ze základních kamenů, na kterém je budováno další systematické působení výchovy uměním k umění. Lidová tvořivost je pro děti velkou uměleckou i výchovnou hodnostou. Je v ní zobrazený svět a život s nevšední vynalézavostí, postřehem a vtipem. V minulosti se děti zúčastňovaly všech oblastí života. Mnoho říkanek, dětských lidových písní, bylo spojených se světem zvířat, s přírodou. Děti intenzivně prožívaly všechno, co se dělo doma, ve vesnici, v přírodě nebo šlo o střídání ročních období a s nimi souvisejících změn v přírodě, či práci na poli, doma, ale i o významné události lidského života. Z našeho života se pomalu vytrácí lidové tradice, a proto podporujeme u dětí zájem o lidové písně, tance, abychom přispívali k emocionálnímu rozvoji dítěte.
Cílem projektu „Oživme spolu lidové zvyky a tradice“ je šířit kulturní dědictví, lidové tradice
a poznávat historii země. Prostřednictvím projektu budeme získávat nové poznatky o lidových tradicích v daných regionech, sbírat pověsti, lidové písně, dětské hry a tance, říkanky, přísloví, pořekadla. Dítě bude poznávat kulturní dědictví prostřednictvím písní, zvyků, obyčejů, nářečí
a dialektiku regionu, v kterém vyrůstá. Děti se aktivní účastí budou zapojovat do prací, které se v současnosti více či méně už nerealizují. Prostřednictvím tohoto zážitku se dítě bude umět vcítit do řemesel a prací, které se pomalu vytrácejí a upadají do zapomenutí. Po absolvování predprimárního vzdělávání budou tak děti obeznámené s lidovou slovenštinou, tradicemi
a hrami. Folklorní tradice se stává důležitým stimulem přispívajícím k seberealizaci dítěte.
Pedagogové budou vyhledávat, poznávat, porovnávat lidové zvyky a tradice, poznávat hrady a zámky v jednotlivých krajinách SK, ČR, PL a zaznamenávat je do knižní podoby. Během setkání se naučí různé lidové písně, tance, hry, přísloví a pořekadla. Při dětských písních a hrách budeme vyhledávat propojenost mezi partnerskými krajinami.
Jsme přesvědčeni, že naše publikace mohou být úspěšně využité k vytvoření kvalitního vzdělávacího produktu, který může být použitý v jakémkoliv vzdělávacím systému.
Po uskutečnění každého mezinárodního setkání se v mateřských školách zrealizují workshopy, které propojí pedagogy - děti - rodiče.
Dlouhodobým přínosem projekt bude jeho využití pro další generace.
„Tradice neznamená uchovat popel, ale odevzdávat oheň“
„Ożywmy wspólnie ludowe zwyczaje i tradycje” to projekt , który nawiązuje do poprzedniego projektu „Handmade tradition”.
Literatura ludowa, zwyczaje i tradycje są w wychowaniu dziecka w wieku przedszkolnym fundamentem, na którym buduje się dalszy i systematyczny efekt wychowania w zakresie sztuki
i technik artystycznych. Ludowa kreatywność jest dla dzieci wielką wartości zarówno artystyczną jak
i wychowawczą. Zawiera się w niej świat odzwierciedlony jest z wielką pomysłowością, precyzją
i dowcipem. W przeszłości dzieci uczestniczyły we wszystkich aspektach życia. Wiele rymowanek dziecięcych, pieśni ludowych nawiązywało do świata zwierząt i przyrody. Dzieci intensywnie przeżywały wszystko, co działo się w domu, okolicy, świecie przyrody, pracy na roli oraz inny wydarzeniach codziennego życia. W dzisiejszych czasach powoli zanika tradycja ludowa, dlatego staramy się podtrzymać u dzieci pamięć związaną z muzyczną twórczością ludową, a także dodatkowo wspomóc rozwój emocjonalny dziecka.
Celem projektu „Ożywmy wspólnie ludowe zwyczaje i tradycje” jest szerzenie dziedzictwa kulturowego, ludowych tradycji oraz zgłębianie historii kraju. Poprzez projekt będziemy odkrywać tradycje ludowe w danych regionach, zbierać podania i pieśni ludowe, a także regionalne tańce
i zabawy, przysłowia i porzekadła. Dzieci będą odkrywać dziedzictwo kulturowe poprzez piosenki, zwyczaje, powiedzenia i gwarę regionu, w którym się wychowują. Najmłodsi będą aktywnie się angażować w warsztaty artystyczne. Poprzez te doświadczenia będą mogły zgłębi tajniki rzemiosła
i rękodzieła, które powoli zanikają i odchodzą w zapomnienie. Kończąc projekt dzieci wzbogacą swoją wiedzę z zakresu literatury i słownictwa ludowego, a także zwyczajów i zabaw. Tradycja folklorystyczna stanie się ważnym bodźcem do samorealizacji dziecka.
Nauczyciele będą poszukiwać i porównywać zwyczaje i tradycje ludowe, zwiedzać warownie i zamki w każdym kraju: Słowacji, Czechach i Polsce a efekty nabytych doświadczeń i wiedzy uwieczniać
w formie księgi. W czasie spotkań będą uczyć się różnorodnych i pieśni ludowych, tańców, zabaw, przysłów i porzekadeł. Przy pieśniach i zabawach będą poszukiwać elementów przeplatania się kultur krajów partnerskich.
Jesteśmy przekonani, że nasza publikacja może być z powodzeniem wykorzystana jako środek dydaktyczny w dowolnym systemie nauczania.
Po każdym międzynarodowym spotkaniu w przedszkolach będą realizowane warsztaty, które połączą nauczycieli, dzieci i rodziców.
Efektem końcowym projektu będzie jego ponadczasowość i możliwość wykorzystania do edukowania następnych pokoleń.
„ Tradycja nie oznacza zachować popiół, ale podtrzymywać płomień”
© 2016 MŠ Hurbanova - Bytča - Všetky práva vyhradené. | Tvorba web stránok a e-shopov od EDMAX®